




| 4060 Rolland Flatbed All-in-One Printer | |
| Printhead Type | F1080/i1600/i3200HD |
| Number of Printheads | 2~3(Optional) |
| Print Resolution | 720/1440/2880 DPI |
| Control Board | Hoson Control Board |
| Print Size | 40*60CM/30*100M Sheet Length |
| Output Color | CMYK+W+V |
| Print height | 0-150mm |
| Lifting Function | Platform Lifting |
| Printing Software | Ruiyin |
| Operating System | Win7/win8/win10 |
| Image Format | TIFF,JPEG,EPS,PDF,PNG,etc |
| Operating Environment | 15℃-35℃,Humidity:20%-30% |
| Power Supply | AC220/110,50-60 Hz |
| Special Effects | Relief &Varnish |
| Language system | Chinese-English (Customizable) |
| Machine Dimensions | 80*101*58CM(L×W×H) |
| Packaging Dimensions | 95*120*86.5CM(L×W×H) |
| Net Weight | Approximately 85.5kg |
| Gross Weight | Approximately 147KG |
Taotech Digital Technology Co.,LTD
Founded in 2006,TaoTech is a high-tech enterprise focusing on R&D,production&salesDigital Printers.It has continuously R&D Digital Printers which play leading roles and gains aseries of national invention patents and utility model patents.
TaoTech products:UV DTF Printers,DTF Printers,Auto Powder Recycle Shaking Machines,Leather Printers,etc.,which have been ranked as Annual Recommended Equipment manytimes in the Industry.With high-quality products,good reputation and good after-services,ithas won customers'trust.Especially DTF Printer has gained a high market share and becomean advanced brand in the Euro&USA markets.Meanwhile,UV DTF Printer solution is matureand advanced,and sales to more than 100 countries.






4 head DTF Tshirt Printer
Custom Metallic Nickel Decal 3D Label Waterproof UV DTF Cup Wrap Transfers Sticker OEM Logo UV Transfer Sticker
High Resolution Print Heads 60cm UV DTF Digital Sticker Printer 3pcs I3200 Heads Procolor Stable UV DTF Printer
9 Colors DTF Transfer Fluorescent 600mm 60cm 3 Heads Digital Printer for T-shirt Clothes Printing Machine